کامران تفتی و برادرش کیوان

بیوگرافی کامران تفتی

کامران تفتی متولد ۱۹ فروردین ۵۸ است. او فارغ‌التحصیل بازیگری و بازیگر تئاتر و تلوزیون و فرزند اردشیر تفتی بازیگر تلوزیون می‌باشد.یک برادر به نام کیوان دارد که متولد ۶۳ است و در عرصه موسیقی فعالیت دارد ، کامران کودکی  تئاتر را در کنار پدرش آغاز کرد و تا زمان ورود به دانشگاه در کنار تحصیل مشغول به تجربه اندوزی در صحنه ها بود. و در زمان دانشجویی با کارهای دانشجویی  وارد فضای حرفه ای تئاتر کشور شد.و با استادانی چون حمید امجد ,محمد رضایی راد, محمد چرمشیر,بهزاد فراهانی ,قطب الدین صادقی و منیژه محمدی و …. تئاترهایی را به روی صحنه برد.
 
مجموعه‌های تلوزیونی
۱۳۷۶ ولایت عشق  مهدی فخیم زاده
۱۳۸۰ خواب و بیدار  مهدی فخیم زاده
۱۳۸۴ حس سوم  مهدی فخیم زاده
۱۳۸۴ پای پیاده  اصغر توسلی
۱۳۸۶ بی صدا فریاد کن امیر مهدی فخیم زاده
۱۳۸۶ کارآگاهان پلیس حمید لبخنده
۱۳۸۶ زمانی برای پشیمانی  اسماعیل فلاح پور
۱۳۸۷ خسته دلان دزد سیروس الوند
۱۳۸۸ شمس العماره بهروز سامان مقدم
۱۳۸۸ شهر دقیانوس  مهرداد خوشبخت
۱۳۸۹ زیر هشت منصور سیروس مقدم
۱۳۸۹ تاوان بهرام شهرام شاه حسینی
۱۳۸۹ تبریز در مه محمد شاه محمدرضا ورزی
۱۳۹۰ پنجره قدرت الله صلح میرزایی
۱۳۹۰ ششمین نفر بهمن گودرزی

تله فیلم
محله من
پاتوق
خط باریک
آن مرد

فیلم سینمایی
به هدف شلیک کن (محمد کتیرایی)
سلام بر عشق (اصغر نعیمی، ۱۳۸۸)

تئاتر
بی شیر و شکر
زائر
دایره بسته
فالگوش
نجواهای شبانه
رقصی چنین

مصاحبه با کامران تفتی در ادامه مطلب

شما یک تئاتری هستید و سال های زیادی در این زمینه فعالیت کرده اید. می خواهم بدانم به عنوان یک تئاتری نقش های تلویزیونی تان را بر چه اساسی انتخاب می کنید؟

در وهله اول نقش برایم مهم است. بعد فیلمنامه و سپس کارگردان. بعد از همه این گزینهها هم گروه تهیه و تولید برایم اهمیت دارد.

ولی در این آشفته بازار کارهای سینمایی خیلی هم نمی توان ایده آل فکر کرد، چرا که معمولا کارهای شاخص بسیار کم هستند و باید بین کارها، متوسط را انتخاب کنید. قبول دارید؟

برای من مدیوم خیلی مهم نیست و در این سال ها هم سعی کرده ام کار خوب انجام دهم. به این معنا که حداقل یکی از این گزینه ها را داشته باشد. قبول دارم که داریم به سمت تکرار می رویم و فضاها و قصه ها چندان درگیر کننده نیستند که این مساله به خودی خود یک آفت محسوب می شود. به هر حال باید کار کرد و به روشنی ها فکر کرد، نمی شود دست روی دست بگذاریم و کاری نکنیم.

برویم سراغ مجموعه زیر هشت. از انتخاب این کار برایمان بگویید.

بازی در سریال زیر هشت را مدیون اعتماد سیروس مقدم هستم. شاید اگر به من اعتماد نمی کرد، زیر هشتی هم برای من وجود نداشت. من از طریق سعید نعمت الله (نویسنده) به سیروس مقدم معرفی شدم و پس از جلسه ای که با خانم غفوری (تهیه کننده) و دیگر دوستان داشتیم، بازی در این مجموعه را پذیرفتم. سال ها بود که دلم می خواست با سیروس مقدم کار کنم و خوشحالم که بالاخره این اتفاق برایم افتاد.

از نقشتان راضی هستید؟

بله، بسیار نقش سخت و خوبی است و جای کار زیادی هم داشت.

چند درصد از نقش منصورکارخانه سهم شماست؟

آن چیزی را که شما در حال حاضر روی آنتن می بینید، درست مثل فیلمنامه سعید نعمت الله است و البته خواسته سیروس مقدم به عنوان کارگردان. ما قبل از تصویربرداری جلسات دورخوانی داشتیم که در آن جلسات روی تک تک نقش ها صحبت و کار شد.

بازی مقابل همبرایتان مهم است؟

بله. باید بگویم که خوشبختانه در این کار بازی های مقابل من فوق العاده بودند. افرادی مانند پانته آ بهرام، آتیلا پسیانی، امیر جعفری و… . تمام تلاش گروه این بود که این سریال از سطح بالایی برخوردار باشد تا خدای ناکرده به شعور مخاطب توهین نکرده باشیم و باز هم می گویم که روی تک تک شخصیت های این سریال تحلیل شده است و همه دوستان صادقانه مقابل دوربین ظاهر شده اند.

گریم خاصی هم برای شما طراحی شده است. با این گریم چطور کنار آمدید؟

من سعی کردم منصور کارخانه را واقعی بازی کنم، او حدود ۱۲ سال از سن خودم بالاتر است. بنابراین این نوع گریم به من در این نقش کمک کرد. مجید اسکندری بخوبی از عهده کارش بر آمده است. به طوری که من واقعا با این شخصیت درگیر شدم و توانستم به لایه های بهتری از این شخصیت دست پیدا کنم.

چقدر به منصور کارخانه حق می دهید؟

من این آدم را خیلی دوست دارم. او یک کاراکتر خاکستری است. نه مطلقا سیاه است و نه مطلقا سفید. برای همین گاهی دلم برایش می سوزد و گاهی اوقات از دستش عصبانی می شوم. باید بگویم که سعیدنعمت الله به جزئیات شخصیت این آدم بسیار توجه داشته و برای همین هم باورپذیر است.

چرا بیشتر در نقش های منفی ظاهر می شوید؟

من خیلی هم به بازی در نقش های منفی علاقه مند نیستم بلکه نقش های خاکستری که دارای لایه های پنهانی هستند را می پسندم. من بشدت دوست دارم نقش آدم هایی که عقده هایی درونی شان سر باز کرده را ایفا کنم، چرا که معتقدم بازی در این گونه نقش ها به مراتب بسیار سخت است.

نقش سخت را چگونه تعریف می کنید؟

به نظرم نقش هایی است که در قصه و کلیت کار تاثیرگذار هستند و این که مخاطب بتواند آن کاراکتر را کشف کند درست مثل منصور کارخانه که ذاتا چنین ویژگی ای را دارد. کشف این کاراکتر نیازمند یک تحلیل روان شناسانه است.

یکی از ویژگی های بارزکارهای سیروس مقدم ترس و التهاب است با این ویژگی در طول کار چطور کنار آمدید؟

به نظرم وی این کار را خیلی خوب انجام می دهد و این نوع فضاها را برای مخاطب به زیبایی به تصویر می کشد که بشدت هم تاثیرگذار است.

منصور کارخانه در پرونده هنری شما چه جایگاهی دارد؟

جایگاه خوبی دارد. من سعی کردم این نقش را طوری بازی کنم که قابل دفاع باشد و نسبت به این نقش واقعا حساس هستم، چرا که برایش بسیار زحمت کشیدم. می خواهم از سهیل بیرقی هم به عنوان دستیار اول برنامه ریز تشکر کنم. به هر حال همه چیز در این مجموعه در حد عالی بود.

پس اگر این نقش را نقد کنند برای منتقدان جوابی دارید؟

بله، صددرصد. من در مورد تک تک رفتارهای این آدم تحلیل و تحقیق کردم و می خواستم منصور کارخانهواقعی باشد تا مخاطب راحت از کنار او نگذرد.

درباره حضورتان در سریال «تاوان» که هم اکنون روی آنتن است، توضیح دهید.

من بعداز ۲ ماه به این پروژه پیوستم. یک روز برای دیدن پژمان بازغی به لوکیشن این مجموعه رفته بودم که بر حسب اتفاق و یک آشنایی نقش بهرام را به من سپردند.

این نقش چه ویژگی ای داشت که آن را پذیرفتید؟

شاید بهرام حضور زیادی در تاوان نداشته باشد اما یکی از کاراکترهای اصلی است و حضورش هم بسیار تاثیرگذار است.

فکر نمی کنید بهرام هم یک شخصیت منفی است؟

خیر، او منفی نیست بلکه خاکستری است که اتفاقا وجه مثبتش بیشتر از منصور کارخانه است.

قصه این کار را چقدر دوست داشتید؟

تاوان قصه پراکنده و پیچیده ای داشت که کار را سخت می کرد اما با این همه قصه تازه و متفاوتی داشت.

گرد آوری: www.shamdooni.com

ارسال شده در تاریخ: ۲۰ خرداد ۱۳۹۰

مطالب مرتبط:

بدون نظر بیوگرافی و مصاحبه با مهدی امینی خواه


5 + = 14صفحه 1 از 11

جاوا اسكریپت