مهراب قاسم خانی

بیوگرافی مهراب قاسم خانی

مهراب قاسم خانی در روز شانزدهم آذر سال ۱۳۵۰ در تهران و محله ستارخان به دنیا آمد. وی برادر پیمان قاسم خانی است. پس از اتمام دوره دبیرستان دوره خدمت وظیفه عمومی خود را در سپاه پاسداران در سال ۱۳۷۲ آغاز کرد ودر کنار آن دوره ای یک ساله را در رشته گرافیک در موسسه سوره به پایان رساند . در همان سال و پس از قبولی در رشته نقاشی عمومی دانشگاه آزاد, واحد تهران مرکز, خدمت سربازی را پس از هفت ماه و یک روز ترک کرد و به دانشکده هنر و معماری رفت . دوره کارشناسی را این بار به طور طبیعی و پس از چهار سال به پایان رساند، حاصل این دوره یک پایان نامه با موضوع ” تئوری بازتاب در فرآیند آفرنش هنر ” در بخش تئوری و مجموعه ای تابلوی نقاشی با موضوع ” تخریب” در پخش عملی بود . در طول این دوره نیز بابرگزاری چند نمایشگاه گروهی و شرکت در بینال دوم نقاشی تهران به فعالیت در زمینه نقاشی ادامه داد و همچنین اولین فعالیت سینمایی خود را نیز در سال ۱۳۷۴ در فیلم سینمایی عاشقانه به کارگردانی علیرضا داود نژاد در سمت طراح لباس انجام داد. درسال ۱۳۷۶ موفق به قبولی در دوره کارشناسی ارشد رشته نقاشی دانشگاه آزاد شده و این دوره دوساله را نیز دوباره به صورت غیر طبیعی در چهار سال به پایان رساند . حاصل این دوره نیز یک پایان نامه با موضوع ” پرقورمنس آرت ” در بخش تئوری و مجموعه آثاری با نام ” تجزیه ” در بخش عملی و همچنین فاصله گرفتن از نقاشی بود . فعالیت جدی در صدا و سیما را در سال ۱۳۷۸ و با برنامه ” ببخشید شما ؟ ” به کارگردانی مهران مدیری در سمت طراح صحنه و فیلمنامه نویس آغاز کرد و ادامه داده و کماکان مشغول ادامه دادن هست … در طول این پنچ سال فعالیت در صدا و سیما در سال ۱۳۸۱ سال دیگری بود . مجموعه پاورچین با استقبال بسیار زیادی از طرف ببینند گان, همکاران و منتقدین روبرو شد و همچنین تبدیل به نقطه ای روشن در کارنامه حرفه ای عوامل تولید آن شد ، همسر او شقایق دهقان است.یک دختر و یک پسر دارد ، محراب قاسم خانی به عنوان یک نویسنده طنز در آثار مهران مدیری طی هفت سال اخیر مثل پاورچین ,نقطه چین, شبهای برره ,باغ مظفر ,مردهزار چهره و… کار کرده است. محراب پرسپولیسی است و البته فقط طرفدار فوتبال نیست خودش با وجود اینکه اندکی چاق شده است گاه و بی گاه پا به توپ می شود و به اتفاق برادرش و امیر مهدی ژوله فوتبال بازی می کند.

شقایق دهقان و همسرش مهراب قاسم خانی

شقایق دهقان و پسرش

شقایق دهقان

بیوگرافی شقایق دهقان

شقایق دهقان چهارم اسفند ۱۳۵۷ در لان گسین آلمان متولد شد و سه ماه بعد هم‌زمان با اتمام تحصیلات پدرش به همراه خانواده به ایران بازگشت. مدت ۶ سال به دلیل کار پدرش در یکی از شهرهای شمال ایران ساکن شدند و سپس به تهران آمدند.وی کارهای هنری را در سن ۱۷ سالگی آغاز کرد؛ زمانی که برای گذراندن اوقات فراغت در یکی از کلاس‌های عروسک گردانی فرهنگسرای امیر کبیر ثبت نام کرده بود (تابستان ۱۳۷۴). دو سال بعد, هم‌زمان با امتحانات نهایی سال چهارم دبیرستان از طرف معلمی که در آن کلاس با او آشنا شده بود به یک گروه تئاتر عروسکی که برای جشنواره عروسکی آماده می‌شدند معرفی شد و آغاز به کار کرد. سپس از طریق یکی از همکارهایش به گلچهره سجادیه معرفی شد و با همکاری با گروه او اجرای یک نمایش جدی را تجربه کرد. در همین زمان کار نوشتن برای برنامه کودک را هم انجام می‌داد.پس از آن به پیشنهاد یکی از کارگردان‌های گروه کودک تلویزیون در سریال او بازی کرد و بدین ترتیب کارش را در تلویزیون با فعالیت در گروه کودک آغاز کرد و به قول خودش “عضو جدایی ناپذیر خانواده تلویزیونی هاً شد. در این بین در دو کار سینمایی هم بازی کرد: زیر نور ماه و نقش کوتاهی در فیلم سیندرلا.در پاییز سال ۱۳۸۱ پیشنهاد بازی در مجموعه طنز پاورچین را پذیرفت و در پی آشنایی با مهراب قاسم خانی نویسنده و طراح صحنه این مجموعه زندگی مشترک خود را با او با آغاز کرد. حاصل این ازدواج  یک پسر به نام نویان است.البته آنها یک دختر نیز به نام نیروانا دارند.

بخشی از فیلم شناسی
    * مسیر انحرافی به کارگردانی بیژن توفیقی نوروز ۱۳۹۰
    * مرد هزار چهره به کارگردانی مهران مدیری نوروز ۱۳۸۷
    * شب می گذرد به کارگردانی راما قویدل دهه فجر ۱۳۸۷
    * مسافران به کارگردانی رامبد جوان تابستان و پاییز ۱۳۸۸
    * زن بابا به کارگردانی سعید آقاخانی نوروز ۱۳۸۹
    * ساختمان پزشکان به کارگردانی سروش صحت بهار و تابستان ۱۳۹۰
    * شب های برره به کارگردانی مهران مدیری دوم مهر ۱۳۸۴
    * پاورچین به کارگردانی مهران مدیری ۱۳۸۱

مصاحبه با شقایق دهقان و همسرش مهراب قاسم خانی در ادامه ی مطلب

شقایق دهقان که نیازی به معرفی ندارد. مهراب قاسم خانی هم به عنوان فیلمنامه نویس سریال های مهران مدیری آن قدر مشهور است که توصیف نخواهد. اما برای اینکه بفهمید در زندگی شاد و پر انرژی آنها چه می گذرد باید کمی وقت بگذارید. 

نقشه مهراب برای ازدواج با من 

مهراب قاسم خانی: سر پاورچین دنبال دو بازیگر خانم می گشتند، من خیلی سال بود از شقایق خبر نداشتم. به مهران مدیری شقایق دهقان و سحر ولدبیگی را پیشنهاد دادم او هم گفت باشه. 

شقایق دهقان: البته بعدها گفت نقشه کشیده بودم اما الان زیرش می زنه!(با خنده) آشنایی خیلی عجیبی نبود چون همکار بودیم و خیلی سال بود که یکدیگر را می شناختیم و دیدار مجدد و ازدواجمان اتفاق مهمی بود. 

قاسم خانی: اتفاق خیلی خوبی بود و پاورچین بهترین کاری بود که من در این چند سال انجام دادم و به نظرم برای هر دو نفرمان پله بود. آشنایی دوباره مان هم که آن زمان اتفاق افتاد از هر جهت خوب بود و بعد از آن کار تقریبا همه کارهایمان مشترک بود. گرچه که شقایق جاهایی تنهایی دررفت.(خنده) 

مدیری شرافتمند  

قاسم خانی: خیلی وقت ها چون به پول احتیاج داشتیم مجبور می شدم کارهای متوسط را هم قبول کنم. مثلآ قبل از شروع نقطه چین قرار بود شبکه سه و نیم را کار کنیم که همزمان پیش تولید نقطه چین آغاز شد. نقطه چین را خیلی دوست نداشتم و فقط دو سه قسمت آن رادیدم. البته که در بین تمام کارهای تلویزیونی کار با مهران مدیری از همه شرافتمندانه تر است نمی خواهم؛ زحمت دیگران را بی ارزش کنم اما سلیقه ای که در کار او می بینم بیشتر مورد پسندم است. الان ۶ ماه است که کار نکردم و درآمد نداشتم حتی ماشینمان را فروختیم و رفتیم شهروند خرید کردیم! جالب است که در اوج بی پولی من یک سفر روسیه رفتم به بهانه فیلمنامه سن پترزبورگ. گرچه که بخش هایی از هزینه سفر را آقای اعتباریان(تهیه کننده) متقبل شدند اما پارسال مسکو گران ترین شهر دنیا و شانس من بود چون با این که هیچی هم نخریدم حدود ۲ میلیون خرج کردم. 

دهقان: با افتخار می گویم که جزو گروه آقای مدیری هستم و دوست دارم همیشه در گروهشان بمانم. چون آقای مدیری پتانسیل این را دارند که سال ها بتوانند کارهای خوب انجام دهند. 

اتفاقی نویسنده شدم  

قاسم خانی: ورودم به سینما و تلویزیون را مدیون پیمان هستم. چون در فیلم عاشقانه(علیرضا داوود نژاد) پیمان مرا به عنوان طراح لباس معرفی کرد. حتی آشنایی من با مدیری هم به واسطه پیمان بود که البته پیمان آن موقع با مدیری کار نمی کرد تا پاورچین که پیمان هم به گروه مدیری پیوست. البته من هم قصد فیلنامه نویسی نداشتم و می خواستم طراح صحنه باشم و در گوشه و کنار بنویسم ولی بعدا اتفاقی نویسنده شدم. انگار طراح صحنه بودنم را کسی دوست نداشت. اما در نهایت دوست دارم کارگردان باشم و آن چیزی که می نویسم را خودم بسازم آن هم نه طنز! چون فیلم ها و بازیگرهای مورد علاقه ام کمدین نبودند مثل پل نیومن. 

دهقان: از دوستان هنرمندمان که خیلی با هم صمیمی هستیم می توانم هادی کاظمی، امیرمهدی ژوله سیامک انصاری و سحر جعفری جوزانی را نام ببرم. 

جوگیری ام در تیئاتر  

دهقان: زمانی که در تیئاتر بودم گفتم هیچ وقت کار تلویزیونی نمی کنم. در واقع یک مقدار جوگیر شده بودم چون گروهی که با آن ها کار می کردم کاملا حرفه ای بودند. البته آن موقع فقط ۱۹ سالم بود. بعدتر فهمیدم که همه جا می توان خوب کار کرد مثل پاورچین و شبهای برره که شاید تا سال ها بعد هم تکرار نشود. در کل هدفم این است که فقط کار خوب باشد خیلی مهم نیست که طنز باشد یا جدی. مثلا دو ماه پیش در یک تله فیلم به کارگردانی راما قویدل بازی کردم و خیلی نقشم را دوست داشتم و همه می گفتند که دیگر فقط کار جدی بازی کنم. برای این نقش انرژی گذاشتم و آن را دوست داشتم همان اندازه سحرناز شبهای برره. 

عاشق حامد کمیلی و پوریا پورسرخ  

با نیروانا قاسم خانی که در طول مصاحبه به دقت به صحبت های ما گوش می دهد و با شوق و ذوق به پاسخ های پدر و مادرش نگاه می کند گپ کوتاهی می زنیم. او می گوید بیشتر وقتش را با پدرش مشغول فیلم دیدن است ولی باید به دیدن همه سریالهای تلویزیون هم بنشیند. سر این موضوع هم با پدرش جنگ دارد چون نیروانا معتقد است اگر یک شب سریال ها را چه خوب و چه بد نبیند تا فردا حالش بد است! نیروانا از بین کارهای پدرش پاورچین را خیلی دوست دارد با این که ۶ سال بیشتر نداشته اما تولدی که آنجا برایش گرفتند را کاملآ به یاد دارد. 

شقایق دهقان در بین صحبتهای نیروانا می گوید: او در نقطه چین و باغ مظفر بازی داشته و مثل پدرش خیلی استعداد نویسندگی دارد. ضمنآ عاشق حامد کمیلی و پوریا پورسرخ است. بابایش از این اخلاقش کلی حرص می خورد!

قسمت هایی از مصاحبه خانواده ی مهراب قاسم خانی. مجله زندگی ایده آل

گرد آوری: www.shamdooni.com

ارسال شده در تاریخ: ۲۹ فروردین ۱۳۸۹

مطالب مرتبط:

۳ نظر برای مطلب: بیوگرافی و مصاحبه با حدیث میر امینی


+ 4 = 8

  1. salam
    ali bud

  2. به خانم حدیث میر امینی بگید که هم سن و سال شماهستند که علاقه به شماوبازیگریتونند با تشکر از سایت خوب شماوخانم میر امینی راستی براش بفرستید از طرف دوستار شماZ.T
    پاسخ : ممنون از شما

  3. سلام خوب بود فقط از کار جدیدی که قرار هست بازی کنند بپرسیدصفحه 1 از 11

جاوا اسكریپت