بیوگرافی پوراندخت مهیمن

پوراندخت مهیمن متولد سال ۱۳۳۲ در اصفهان است , از ۶ سالگی به تهران آمده , ۴ خواهر دارد و خود فرزند سوم خانواده است , فوق دیپلم تئاتر از دانشسرای هنر است , متاهل است و سال ۵۵ ازدواج کرده و تنها یک پسر به نام طوفان دارد که فارغ التحصیل راه و ساختمان است , بازی در سینما را از سال ۱۳۶۳ با «شب شکن» به کارگردانی «خسرو ملکان» آغاز کرد وی قبل از سال ۶۳ فقط در زمینه تئاتر فعالیت می کرده.

فیلم شناسی

سینمایی
    ۱ –  قلاده های طلا (۱۳۹۰)
      ۲ –  خانواده دکتر ارنست (۱۳۸۸)
      ۳ –  نیش زنبور (۱۳۸۸)
      ۴ –  شکار روباه (۱۳۸۷)
      ۵ –  ایستگاه بهشت (۱۳۸۵)
      ۶ –  بی وفا (۱۳۸۵)
      ۷ –  محاکمه (۱۳۸۵)
      ۸ –  هدف اصلی (۱۳۸۵)
      ۹ –  زیر درخت هلو (۱۳۸۴)
      ۱۰ –  وعده دیدار (۱۳۸۲)
      ۱۱ –  چشمان سیاه (۱۳۸۱)
      ۱۲ –  آبی (۱۳۷۹)
      ۱۳ –  سام و نرگس (۱۳۷۹)
      ۱۴ –  شور عشق (۱۳۷۹)
      ۱۵ –  مانی و ندا (۱۳۷۹)
      ۱۶ –  چشمهایش (۱۳۷۸)
      ۱۷ –  سیاوش (۱۳۷۷)
      ۱۸ –  چهارشنبه عزیز (۱۳۷۱)
      ۱۹ –  مأموریت آقای شادی (۱۳۷۱)
      ۲۰ –  ساده لوح (۱۳۷۰)
      ۲۱ –  در آرزوی ازدواج (۱۳۶۹)
      ۲۲ –  گربه آوازخوان (۱۳۶۹)
      ۲۳ –  بچه های طلاق (۱۳۶۸)
      ۲۴ –  زمان از دست رفته (۱۳۶۸)
      ۲۵ –  بهار در پاییز (۱۳۶۶)
      ۲۶ –  گل مریم (۱۳۶۶)
      ۲۷ –  رابطه (۱۳۶۵)
      ۲۸ –  معما (۱۳۶۵)
      ۲۹ –  سامان (۱۳۶۴)
      ۳۰ –  شب شکن (۱۳۶۳)
و حضور افتخاری در فیلم کیش و مات (۱۳۸۶)

مجموعه های تلویزیونی
درخت دوستی – ۱۳۶۸
چراغ خانه – ۱۳۷۱
آخرین ستاره شب-۱۳۷۴
فروشگاه – ۱۳۷۵
گمشده – ۱۳۷۷
پس از باران – ۱۳۷۸
چمدان های بسته – ۱۳۸۰
دردسر والدین – ۱۳۸۱
نرگس – ۱۳۸۵
شوق پرواز – ۱۳۸۸-۱۳۹۰
وضعیت سفید – ۱۳۸۸-۱۳۹۰

مصاحبه با پوراندخت مهیمن در ادامه مطلب

مهیمن: دوست دارم نقش طنز را تجربه کنم

تعداد بازیگران زن در رده سنی میا نسال در عرصه سینما و تلویزیون کشورمان معدود است و بسیاری از بازیگرانی که ایفاگر نقش مادرند در نقش های خود کلیشه می شوند و خود را تکرار می کنند، اما «پوراندخت مهیمن» جزو آن دسته از بازیگرانی است که تاکنون توانسته است نقش های متفاوتی از مادر را ایفا کند. او هم اکنون با ۲ نقش متفاوت در مجموعه «وضعیت سفید» و «شوق پرواز» میهمان رسانه ملی است. «مهیمن» که جزو نخستین بازیگرانی بود که برای بازی در مجموعه «وضعیت سفید» دعوت به کار شد، می گوید: «وضعیت سفید» در دهه ۶۰ می گذرد؛ مقطعی که با گوشت و پوست خود آن دوران را درک کرده ام و بازی در این مجموعه برایم خاطره انگیز و البته پرزحمت بود.

 «پوراندخت مهیمن» این روزها ۲ مجموعه «وضعیت سفید» و «شوق پرواز» را روی آنتن دارد. او در مجموعه «وضعیت سفید» ایفاگر نقش «افتخار»، عروس خانواده «گلکار» و مادر امیر، نوجوان عاشق پیشه و کم تجربه است.

«مهیمن» هم چنین در مجموعه «شوق پرواز» نقش «ملوک»، مادر همسر خلبان شهیدبابایی، زنی جدی و سخت گیر را بازی می کند که به اعتقاد وی، این مادر به دلیل سختی و شغل شهید بابایی نگران آینده دخترش است، بنابراین مخالف ازدواج آن هاست. با «پوراندخت مهیمن» درباره بازی اش در ۲ مجموعه ای که روی آنتن دارد گفت و گویی انجام دادیم که با هم می خوانیم.

* در سال های اخیر پرکار شده اید و در چندین مجموعه و فیلم تلویزیونی ایفای نقش کرده اید. چه شد که برای بازی در مجموعه «وضعیت سفید» دعوت به کار شدید؟

من جزو نخستین بازیگرانی بودم که برای بازی در این مجموعه، دعوت به کار شدم. البته در گذشته هم تجربه همکاری با «حمید نعمت ا…» را در فیلمی تلویزیونی که در مشهد ساخته شد، داشتم. کارگردان وضعیت سفید می گفت علاقه دارم نقش افتخار را به دلیل داشتن ویژگی هایی همچون صبوری و مهربان بودن، شما بازی کنید که من نیز پذیرفتم.

* بنابراین کارگردان در زمان مذاکرات درباره نقش افتخار به شما اطلاعاتی داد و این شخصیت معرفی شد. آیا علاوه بر خصوصیات شخصیتی موجود در فیلم نامه، خودتان هم به نقش ویژگی اضافه کردید؟

فیلم نامه «وضعیت سفید» به خوبی نوشته و «حمید نعمت ا…» هم کارگردانی شناخته شده است و به طور حرفه ای کار می کند. برای بازیگر کافی است که با مراجعه به فیلم نامه و هدایت کارگردان ایفای نقش کند. در برخی آثار تلویزیونی برای تکمیل شخصیت، بازیگر ویژگی هایی را به نقش اضافه می کند، اما آثار «حمید نعمت ا…» کامل است و به خوبی بازیگر را راهنمایی می کند.

خاطره انگیز بودن بازی در وضعیت سفید

* «وضعیت سفید» در دوران دهه ۶۰ می گذرد؛ مقطعی که برایتان ملموس و قابل باور است. برای بازی در نقش افتخار چه قدر درک این فضا و آشنایی تان با آن دوران به شما کمک کرد؟

بسیار مؤثر بود، چون با گوشت و پوست خود، دوران جنگ و موشک باران را درک کرده بودم و بازی در این مجموعه خاطره انگیز اما پرزحمت بود.

همکاری با نعمت ا… یک کلاس درس محسوب می شود

* «حمید نعمت ا…» کارگردانی دقیق است و مدیوم تلویزیون را به خوبی می شناسد؛ از هدایت و راهنمایی او برایمان بگویید؟

می توانم بگویم تاکنون با همه کارگردانان کشور همکاری کرده ام اما شانس بزرگی است که بتوانی جلوی دوربین حمید نعمت ا… به ایفای نقش بپردازی، زیرا در کارش دقت و جدیت زیادی دارد و با آرامش بازیگرش را آن گونه که می خواهد مقابل دوربین هدایت می کند، از هر پلانی به راحتی نمی گذرد و برای هر بازیگری، همکاری با او یک کلاس درس محسوب می شود. همچنین فیلم نامه او به خوبی نوشته شده بود که این یک حسن محسوب می شود. در برخی آثار به دلیل ناقص بودن متن، بازیگر سردرگم است و علاقه ای به بیان دیالوگ ها ندارد و تکراری است و کمکی به سکانس نمی کند. کارگردان «وضعیت سفید» شناخت کاملی به همه مسائل داشت و همه دیالوگ ها روان و خوب بود.

 ویژگی های افتخار را پررنگ تر کردم

* افتخار، زنی مهربان، فداکار و صبور مانند دیگر نقش هایی است که تاکنون بازی کرده اید. برای این که نقشی متفاوت ایفا کنید چه کردید؟

وقتی پیشنهاد بازی در نقش افتخار که زنی مهربان است، به من داده شد، او را فردی دیدم که در کار دیگران دخالت نمی کند و برای آشتی دادن اطرافیانش تلاش می کند و وضعیت مالی همسرش خوب نیست، بنابراین سعی کردم در چهره، ظاهر و دیالوگ ها به شیوه نشستن و برخورد با دیگران این ویژگی ها را پررنگ تر نشان دهم.

فضای دهه ۶۰ بازسازی شد

* بازی در لوکیشن های پر بازیگر که همه دیالوگ دارند چه سختی‌هایی برایتان داشت؟

همان گونه که اشاره کردید این مجموعه ۳۰ بازیگر دارد و هر یک دارای ویژگی های شخصیتی خاصی هستند. طی این ۲ سال در کنار دیگر بازیگران زندگی کردم، چون به دلیل طولانی بودن مسیر بیشتر در کنار آنان بودم تا خانواده. ما در هر فصلی به سختی کار کردیم و همکاری در این پروژه برایم خاطره انگیز بود. تمام سکانس ها، طبق فضای دهه ۶۰ بازسازی شده بود، بنابراین مدرن و به روز کار نمی کردیم و بخاری و کولر هم نداشتیم. در سرمای زمستان، خودروها شیشه نداشت و با وجود سختی کار، دوران لذت بخشی بود.

فضای دهه ۶۰ برای بینندگان دلنشین است

* «وضعیت سفید» جزو مجموعه هایی است که نمی توان موفقیتش را فقط محدود به بازی خوب بازیگران کرد و عواملی همچون طراحی صحنه، لباس، فیلم نامه و کارگردانی، بر موفقیت اثر دخیل است؛ نظر شما چیست؟

موافقم؛ کارگردان سعی می کند فضای صحنه را ایرانی و همانند دهه ۶۰ دکوپاژ کند تا برای بینندگان دلنشین باشد و به نظر تأثیر مثبتی روی آن ها گذاشته است. به طور کلی همه عواملی که اشاره کردید بر موفقیت مجموعه تأثیر گذاشتند.

* به مجموعه «شوق پرواز» و دعوت به همکاری تان برای بازی در این مجموعه بپردازیم. در این باره توضیح دهید.

من قبل از «وضعیت سفید»، در این مجموعه بازی کردم و برخی صحنه های پایانی آن ها با هم تداخل داشت. «یدا… صمدی» کارگردان این مجموعه نقش ملوک مادر «ملیحه حکمت» مادرزن شهید بابایی را برایم در نظر گرفته بود زیرا او معتقد بود که با توجه به تحقیقاتی که درباره این شخصیت انجام داده، خصوصیات من به این شخصیت نزدیک است.

 دیدار با همسر شهید بابایی در قزوین

* برای ایفای نقش این شخصیت واقعی چه تحقیقاتی انجام دادید؟

ما همسر شهید بابایی را در لوکیشن محل فیلم برداری مجموعه در قزوین می دیدیم و درباره خانواده شهید با ایشان مشورت می کردیم. ایشان عکس هایی را در اختیارمان قرار می داد و از خصوصیات خانواده شان برایمان توضیحاتی می داد. ملاقاتی هم با دایی شهید بابایی داشتیم و همه این ملاقات ها در رسیدن به نقش ملوک به من کمک کرد.

* ملوک، مادری جدی و از خانواده مرفه ای است؛ او در فیلم نامه با چه ویژگی هایی به شما معرفی شد؟

ملوک به دلیل سختی و خطرات شغل شهید عباس بابایی نگران آینده دخترش است و چون عباس، خلبان زمان جنگ بود می ترسید نکند اتفاقی برای او بیفتد. البته علت مخالفت او با ازدواج دخترش، همین نگرانی ها بود و سعی می کرد نگرانی خود را با جدیت نشان دهد و مخالفت خود را اعلام کند.

 تجربه خوب بازی در مجموعه «شوق پرواز»

* به نظر می رسد احساسی بازی کردن در آثارتان نمود زیادی دارد، اما در مجموعه «شوق پرواز» نقش مادری جدی، سخت گیر و متفاوت را ایفا کردید. متفاوت بودن این نقش را نسبت به دیگر نقش هایتان قبول دارید؟

بله، همین طور است؛ تجربه خوبی برایم بود. دوست دارم در نقش های متفاوت بازی کنم مثلا چندی پیش در جمع دوستان می گفتم که چه قدر خوب است که بازی در نقش طنز را هم تجربه کنم، یعنی هر بازیگری علاقه مند است که خود را در هر نقشی محک بزند.

* به نظر شما «یدا… صمدی» در به تصویر کشیدن زندگی واقعی این شهید بزرگوارچقدر موفق بود؟

او با حساسیت بسیار زیادی صحنه ها را مقابل دوربین می برد. اکنون از چند کارگردان خوب آثاری با بازی ام در حال پخش است که هر یک حساسیت های خودشان را داشتند و در شرایط سختی کار می کردند. امیدوارم این رویه در تلویزیون ادامه پیدا کند تا کارگردانان خوب برای تلویزیون مجموعه بسازند و رسانه ملی از این بابت غنی شود و بینندگان شاهد آثار خوب تلویزیونی باشند. «یدا… صمدی»، کارگردانی آرام، مهربان و با احساس است و همکاری با او تجربه خوبی برایم بود. امیدوارم با بازی در این مجموعه توانسته باشیم، ادای دینی به شهید عباس بابایی کرده باشیم.

 بازی در کنار بازیگران حرفه ای

* در مجموعه «شوق پرواز» بازی در کنار بازیگران جوانی همچون شهاب حسینی و بازیگران با تجربه دیگر چه حسنی داشت؟

همیشه گفته ام که به نوع بازی «شهاب حسینی» علاقه مند هستم و پیش از این مجموعه با او بازی کرده ام و همیشه معتقدم که حق او این است که بیشتر از این ها موفقیت داشته باشد. تجربه بازی در کنار بازیگران خوب و حرفه ای حسن محسوب می شود.

* سخن پایانی «پوراندخت مهیمن» درباره بازی اش در ۲ مجموعه «وضعیت سفید» و «شوق پرواز» .

به همه عوامل این ۲ مجموعه خسته نباشید می گویم چون شاهد سختی کارها بودم و امیدوارم هر ۲ اثر با استقبال خوب بینندگان رو به رو شود.

 منبع مصاحبه : روزنامه خراسان شمال ۳/۸/۹۰-گفتگو:مریم ضیغمی


گرد آوری: www.shamdooni.com

ارسال شده در تاریخ: ۷ آذر ۱۳۹۰

مطالب مرتبط:

بدون نظر بیوگرافی و مصاحبه با بیتا سحرخیز


7 + 3 =صفحه 1 از 11

جاوا اسكریپت